هر آنچه باید درباره مو بدانید

هر آنچه باید درباره مو بدانید

بدون ديدگاه

ساختمان مو

مو از ضمائم لایه خارجی پوست (اپیدرم) می باشد و توسط فولیکول مو که نوع خاصی از سلول های اپیدرم می باشد به وجود می آید. فولیکول های مو قبل از تولد انسان ایجاد می شوند به طوری که تا ماه پنجم جنینی کامل شده و فولیکول جدیدی پس از آن ایجاد نمی شود. تعداد فولیکول مو ۵ میلیون در سراسر بدن است و تعداد در پوست سر به طور متوسط بین ۸۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ می باشد.

رشد مو هر ماه ۱/۵ سانتی متر (۰/۳۵ میلی متر در شبانه روز) می باشد. (ریش در آقایان رشد بیشتری دارد). در فصل تابستان به علت گرما و نور خورشید افزایش رشد مو و در فصل زمستان کاهش رشد مو داریم. رشد مو در پسر بچه ها بیشتر از دختر بچه هاست ولی در سنین بلوغ و میانسالی خانم ها رشد مو بیشتری دارند.

عوامل موثر بر رشد مو

 1. موی ظریف رشد کمتری نسبت به موی ضخیم دارد. (وابسته به جنس هم نیز می باشد)
 2. به هم خوردن تعادل هورمونی. (در شرایط استرس باعث رویش مو در نواحی ناخواسته می شود)
 3. رشد مو در شب بیشتر از زمان روز است.
 4. دارو ها بر رشد مو تاثیر گذار هستند.
 5. تغذیه و سلامتی (بیماری ها مثل عملکرد تخمدان)
 6. نواحی مختلف بدن (برای مثال مو در سر رشد بیشتر نسبت به نواحی دیگر دارد)
 7. رشد مو همانطور که قبلاً نیز بیان شد در هوای گرم بیشتر از هوای سرد است.
 8. در اواسط حاملگی رشد مو بیشتر است.
 9. موی تیره رشد بیشتری نسبت به موی روشن دارد.
 10. زنان ۱۶ الی ۲۴ سال رشد مو بیشتری دارند.

برخی از خواص مو

مو فساد ناپذیر است، قدرت ذخیره الکتریسیته ساکن را در خود دارد، به سادگی مشتعل می شود و در برابر اسیدمقاوم و در برابر قلیا مقاومت ناچیز دارد.

ترکیبات مواد تشکیل دنده مو

۵۰ درصد از موی شما از کربن می باشد، دیگر مواد تشکیل دهنده آن شامل هیدروژن، اکسیژن، گوگرد، ازت، مواد معدنی از جمله فسفر، سدیم، کلسیوم، مس، منگنز و اسید آمینه می باشد.

اعمال و وظایف مو ها در بدن

در بدن و سر نقش مو ها فرق می کند. مو های سر نقش محافظت در برابر نور خورشید را دارند، موی بینی جلوگیری از ورود گرد و خاک و آلودگی ها می کند و پخش کننده رطوبت می باشد. مو های سر زیبا هستند و نقش گرمایی هم دارند. موی ابرو و مژه از ریزش عرق پیشانی به چشم محافظت می کنند.

مواردی که باعث ایجاد موارد غیر طبیعی در مو شده و به مو آسیب می رسانند

 1. حرارت بیش از حد (مانند نور خورشید در مدت زمان طولانی، سشوار، بابلیس، بیگودی برقی و امثال این موارد)
 2. مجاورت با آب دریا (نمک دار)
 3. آب استخر (آب دارای کلر)
 4. رنگ و بیرنگ کردن مو، صاف کردن و فرکردن مو و امثال آن
 5. تحت کشش و فشار قرار دادن مو مانند محکم بستن آن
 6. آلودگی هوا، باد و طوفان

ساختمان مو در برش عرضی

لایه خارجی

لایه خارجی یا کوتیکول: درصد کمی از وزن مو را دارد،میزان پیگمان آن اندک است، حاوی یک ردیف از سلول ها و پوسته های صاف و از جنس شاخی و مثل فلس های ماهی یکدیگر را می پوشانند. عملکرد این لایه حفاظت از مو در برابر هوا، شست و شو و عوامل خارجی بوده و عمل انعکاس نور را نیز انجام می دهند. ماده شاخی این سلول ها از جنس کراتین که در صورت آسیب مو از حالت صاف به حالت مجعد در می آید. عوامل استرس زا برای موها ( برس کشیدن، رنگ و بیرنگ کردن، صاف کردن و … ) باعث جدا شدن سلول های کوتیکول مو و نهایتا ریزش مو شده و در نتیجه سطح موها نا هموار شده و حاوی نواحی فرورفته می شود و مو در هم و نامنظم می گردد و یکی از اشکال عارضه به نام موخوره به وجود می آید. روی کوتیکول مو پوششی از پیوند های دی سولفیدی داریم که نقش محافظتی در برابر آفتاب و عوامل آسیب رسان فیزیکی دارد. درصد آب کمی دارد (درصد آب و پیگمان کمی دارد)

لایه میانی یا کورتکس

۹۰ درصد وزن مو و ضخیم ترین لایه مو می باشد و شامل سلول های شاخی و رشته های کراتین پر از پیگمان رنگی بوده، تعیین کننده رنگ مو می باشد و از سلول های ملانوسیت موجود در پیاز مو ایجاد می گردند. بیشتر عملکرد فیزیکی و شیمیایی در کورتکس روی داده و این بخش از ماده ای مرطوب تشکیل شده که اصطلاحا آب داخل مو گفته می شودو کم شدن یا خشک شدن مایع کورتکس مو خوره ایجاد می نماید. (درصد آب و پیگمان بالایی دارد)

لایه داخلی یا هسته (مغز مو) یا مدولا

در وسط مو قرار دارد، لوله مغذی درونی مو می باشد که عملکرد نامعلومی دارد ولی به نظر می رسد مو تا قبل از مرگ سلولی توسط این لوله مغذی از پیاز مو تغذیه می نماید. در وجود مدولا مو سفیدتر به نظر می رسد و عدم وجود مدولا مو زردتر به نظر می رسد.

پیاز مو، ایسم (تنگه)

انفاندیبولوم قسمت های مو از لحاظ آناتومی است.

انواع مو از لحاظ شکل ظاهری

کرکی یا ولوس (Vellus)

ظریف، نرم و سبک می باشد. بدون مدولا و پیاز موی کامل، روی صورت و تمام بدن را می پوشاند، با ایجاد فولیکول موی ترمینال می شود.

موی ترمینال (Terminal)

بلند تر و ضخیم تر از موی کرکی است. از تبدیل موی کرکی به وجود می آید. مانند مو های سر،ابرو، ریش و سبیل، اکثراً رنگ دانه دارد، فولیکول در عمق پوست و پیاز مو کاملی دارد.

لانوگو

موی پوست جنین، بدون مدولا، ظریف و نرم و اغلب بدون رنگدانه می باشد. شروع رشد آن از ماه سوم الی پنجم بارداری و ریزش آن در هفتم الی هشتم بارداری صورت می گیرد و به جای آن موی کرکی رشد می کند، ولی موهای لانوگو سر و ابرو و مژه با موهای ترمینال جایگزین می شود.

مو های زیر بغل، صورت، چانه، پشت لب، پشت، سینه، شکم، دست و پا موهای ترمینالی هستند که وابسته به آندروژن نیز نامیده می شوند.

رنگ مو

حاصل وارد شدن رنگدانه ملانین توسط ملانوسیت ها به داخل سلول های تازه تشکیل یافته مو می باشد.ملانین خود فاقد رنگ بوده و توسط تیروزیناز به ماده رنگی تبدیل می شود. در موهای تیره پیگمان های رنگی زیاد می باشد، بر خلاف موی روشن. ملانوسیت های مو نیز دو نوع یوملانین و فئوملانین هستند. یوملانین رنگدانه اصلی موی سیاه و قهوه ای می باشد و فئوملانین رنگدانه موی بلوند، خرمائی، قرمز می باشد.

جنس مو

ترکیب اصلی پروتئین مو کراتین است که کراتین سخت می باشد.کراتین ناخن نیز سخت است ولی کراتین پوست نرم می باشد.

موهای نازک

از حد طبیعی نازکتر است که با لمس و مشاهده مشخص می شود.

موهای معمولی

ضخامت متوسط مقاوم به مواد شیمیایی است.

موهای ضخیم

کاملاً با مشاهده و لمس ضخامت زیاد مو قابل تشخیص است.

انواع شکل های مو

 1. صاف
 2. مواج
 3. مجعد

بسته به مقطع عرضی مو می باشد، چنانکه در موی صاف مقطع عرضی کاملاً گرد و در موی مجعد بیضی می گردد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.