فناوری های آموزشی جدید که آینده را شکل می دهند

فناوری های آموزشی جدید که آینده را شکل می دهند

بدون ديدگاه

“تکنولوژی چیزی نیست. آنچه مهم است این است که شما به افرادی که از آن استفاده می کنند ایمان داشته باشید، آنها اساساً خوب و باهوش هستند، و اگر به آنها ابزار بدهید، کارهای شگفت انگیزی با آنها انجام خواهند داد.”

استیو جابز

اینها سخنانی از استیو جابز بزرگ است، مردی که چند چیز در مورد پتانسیل انقلابی فناوری های دیجیتال می دانست. امروزه، آن فناوری‌ها بسیاری از اولین دیدگاه‌های جابز را برآورده می‌کنند و امکانات جدیدی را ایجاد می‌کنند که حتی او هرگز تصورش را هم نمی‌کرد. این تقریباً در همه حوزه‌های زندگی معاصر اتفاق می‌افتد، از جمله حوزه‌ای که بیش از همه به ما قدرت می‌دهد: آموزش. با در نظر گرفتن این اختلال و فرصت‌های آموزشی مرتبط با کووید، در اینجا پنج فناوری آموزشی جدید وجود دارد که آینده را شکل می‌دهند.

واقعیت مجازی و افزوده

تصور کنید یک جراح مغز و اعصاب مشتاق بتواند در یک تور راهنما از شبکه های عصبی که مغز انسان را تشکیل می دهد، بازدید کند؟ یا، سفر به مریخ برای الهام بخشیدن به نسل بعدی کاوشگران فضایی چطور؟ اگر می توانستیم به آینده سفر کنیم و اثرات مخرب تغییرات آب و هوایی را با چشمان خود ببینیم، آیا این امر به همه ما انگیزه نمی دهد که امروز کارهای بیشتری انجام دهیم؟ برای مدت طولانی، چنین ایده هایی متعلق به فیلم های علمی تخیلی و فیلم های پرفروش هالیوود بود. با این حال، به لطف پیشرفت‌های سریع در واقعیت مجازی و فناوری واقعیت افزوده، دانش‌آموزان می‌توانند به زودی بدون خروج از کلاس، کل جهان را کاوش کنند. شرکت‌هایی مانند Edify در راه تحقق این دیدگاه هستند. Edify که توسط یک تیم چند رشته ای از دانشگاه گلاسکو ایجاد شده است، یک پلتفرم یادگیری واقعیت افزوده فراگیر، در دسترس و گسترده است که در هر نقطه از جهان موجود است. محیط‌های یادگیری سه بعدی سفارشی ایجاد می‌کند، از جمله آزمایشگاه‌های مجازی که در آن دانش‌آموزان می‌توانند با استفاده از هدست واقعیت مجازی و کنترل‌کننده‌های دستی آزمایش‌هایی را انجام دهند. شرکت فرانسوی XXII نیز کاری مشابه انجام داده است. آزمایشگاه افزوده مجازی آن به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد آزمایش‌های شیمی پیچیده‌ای را در دنیای مجازی انجام دهند که با ابزارهای چاپ سه‌بعدی و دستیارهای هوشمند مجهز به هوش مصنوعی تقویت شده است.

یادگیری تطبیقی

یادگیری تطبیقی ​​پتانسیل دموکراتیک کردن واقعی آموزش را دارد و تضمین می کند که هر دانش آموز این شانس را دارد که حداکثر پتانسیل خود را به کار گیرد. فناوری یادگیری تطبیقی، برنامه‌های یادگیری متناسب با سبک یادگیری، سطح توانایی و نیازهای آموزشی دانش‌آموز را ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر، یادگیری انطباقی دانش‌آموزان را قادر می‌سازد تا به روشی که برای آنها مناسب است، یاد بگیرند. این مدت‌ها یک هدف برای مربیان در سراسر جهان بوده است و آنها به زودی فناوری لازم برای تحقق آن را خواهند داشت. یادگیری تطبیقی ​​در حال حاضر یکی از ابزارهای آموزشی است که سریع‌تر رشد می‌کند و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که به زودی از آن استفاده شود. به طور کلی، یادگیری تطبیقی ​​به دو دسته تقسیم می‌شود: رویکرد مبتنی بر قوانین استانداردتر، و سیستم مبتنی بر توصیه هوشمند که از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می‌کند. سیستم مبتنی بر قانون دارای چندین مسیر از پیش برنامه ریزی شده از طریق یک برنامه درسی است. سپس دانش آموز را در کانال مناسب با توجه به نحوه عملکرد آنها در یک سری از آزمون ها و ارزیابی ها هدایت می کند. از طرف دیگر، سیستم توصیه برنامه‌های یادگیری همیشه در حال تکامل را به‌صورت سفارشی برای هر دانش‌آموز ایجاد می‌کند. با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده، می‌تواند تکالیف، فهرست‌های خواندن و تمرین‌ها را برای پر کردن شکاف‌های دانش یا توسعه ایده‌های شما حتی بیشتر توصیه کند.

هنوز روزهای اولیه برای یادگیری تطبیقی ​​است، اما این فناوری جدید نوآورانه در حال حاضر نتایج چشمگیری را به همراه دارد. پلت فرم یادگیری تطبیقی ​​Cerego به دانشجویان هیئت مدیره کالج دندانپزشکی نیویورک کمک کرد تا به ۱۰۰٪ میزان قبولی دست یابند. دانشگاه برایان، یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی در آریزونا، سال گذشته استفاده از یک پلت فرم یادگیری تطبیقی ​​را آغاز کرد. از آن زمان، تعداد تکالیف ارسال شده به موقع از ۷۶ درصد به ۸۷ درصد افزایش یافته است، در حالی که میانگین نمرات تکالیف بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است.

رباتیک

اولین معلم روباتی جهان در حال حاضر در دانشگاه فیلیپس ماربورگ در آلمان کار می کند. نام او یوکی است و در حال حاضر به خالقش، پروفسور یورگن هاند که، برای ارائه سخنرانی ها و سمینارهای زبان شناسی کمک می کند. یوکی همچنین می‌تواند به اجرای آزمون‌ها، جمع‌آوری منابع یادگیری مفید و ارائه بازخورد سازنده به دانش‌آموزان کمک کند. یوکی کمی از عملکرد مستقل فاصله دارد. با این حال، از آنجایی که هوش مصنوعی و روباتیک با سرعت تصاعدی به پیشرفت خود ادامه می دهند، یوکی می تواند به زودی مسئولیت کارهای پیچیده تر را بر عهده بگیرد و حتی به تنهایی سخنرانی کند! از طرف دیگر، یوکی می‌توانست وظایف مدیریتی مهم اما وقت‌گیر را انجام دهد و همتایان انسانی خود را آزاد کند تا زمان بیشتری را صرف تحقیقات عمیق یا راهنمایی دانش‌آموزان کنند. این می تواند دانشگاه های بیشتری را ترغیب کند تا معلمان ربات خود را استخدام کنند. فکر کردن به این ماشین‌های هوشمند که در اطراف سالن سخنرانی می‌چرخند ممکن است خیالی به نظر برسد. با این حال، ژاپن در حال حاضر اولین هتل و رستوران با کارکنان روباتی را در جهان دارد. دانشمندان برجسته ژاپنی همچنین در مراحل پایانی آزمایش روبات‌ها برای کار در بیمارستان‌ها، خانه‌های مراقبت و ایستگاه‌های مترو هستند.

۵G

به زودی استاندارد شبکه های سلولی باند پهن خواهد بود. این نوید سرعت دانلود سریع‌تر، تأخیر کم و اتصال بیشتر را برای میلیاردها دستگاه در سراسر جهان، به ویژه در مورد فناوری‌های نسل بعدی مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، می‌دهد. ۵G به این معنی است که دیگر هرگز برای خدمات در مناطق شلوغ تلاش نخواهید کرد، یا در طول سفرهای طولانی قطار، ارتباط خود را از دست نخواهید داد. مهمتر از آن، ۵G دسترسی میلیون ها نفر را به بخش آموزشی دیگری که به سرعت در حال گسترش است، فراهم می کند. یادگیری آنلاین ۵G این پتانسیل را دارد که انقلاب یادگیری آنلاین را به جریان بیاندازد و به یک عامل اصلی در پیشبرد رشد اقتصادی و فرصت در کشورهای در حال توسعه تبدیل شود. به عنوان مثال، یک مطالعه اخیر توسط سازمان ملل نشان داد که بیش از ۲۶۰ میلیون کودک در سراسر جهان به آموزش تمام وقت دسترسی ندارند. قابلیت‌های جدید و قدرتمند داده‌های تلفن همراه ۵G امروزی می‌توانند کلاس‌ها و سمینارهای مجازی را از هر نقطه‌ای در جهان، حتی در زمانی که دانش‌آموزان در حال حمل و نقل هستند یا به مناطق دورافتاده هستند، به طور موثر انتقال دهد. تمام چیزی که بچه ها نیاز دارند نوعی دستگاه موبایل است. موسسات خیریه مانند تراست تورینگ در حال کمک هستند. این سازمان رایانه ها و سایر دستگاه های تلفن همراه را قبل از ارسال آنها به مدارس کشورهای در حال توسعه در سراسر آفریقا و آسیا بازسازی می کند. در اوایل امسال، دانش‌آموزان یک مدرسه متوسطه در مزوزو، مالاوی، اولین کلاس‌های علوم کامپیوتر خود را بر روی رایانه‌های شخصی اهدا شده توسط Turing Trust شروع کردند.

بیومتریک

بیومتریک ویژگی های فیزیکی یا رفتاری است که می تواند به صورت دیجیتالی یک فرد را شناسایی کند. آنها شامل ویژگی های مشخص کننده واضحی مانند اثر انگشت و الگوهای صورت و رفتارهای خاص تر مانند گفتار و حتی الگوهای تایپ هستند. بیومتریک برای دسترسی افراد مجاز به ساختمان ها یا سیستم های محرمانه استفاده می شود. همچنین یک تکنیک نظارتی مؤثر برای شناسایی مظنونان تحت تعقیب و بالقوه است. همانطور که می توانید تصور کنید، بیومتریک یک موضوع بحث برانگیز است – و مردم باید همیشه برای تعادل بین نوآوری مفید و محافظت از آزادی های فردی تلاش کنند. وقتی بیومتریک به طور موثر انجام شود، می‌تواند حجم عظیمی از داده‌های پیچیده را در مورد عملکرد حرفه‌ای یا آموزشی ما در اختیار ما قرار دهد. برخی از مدارس قبلاً نرم افزار ردیابی چشم را برای مشاهده نحوه تمرکز و جذب دانش آموزان ادغام کرده اند. باز هم، این ممکن است کمی شوم به نظر برسد، و افراد بدبین اغلب سریع از اصطلاحاتی مانند اورولی استفاده می کنند. با این حال، این داده‌ها می‌تواند به معلمان کمک کند تا برنامه‌های درسی و منابع یادگیری مؤثرتری طراحی کنند و در نتیجه نمرات بالاتری برای هر دانش‌آموز کسب کنند. بیومتریک می تواند حضور و وقت شناسی دانش آموزان را ردیابی کند و به ایجاد عادات مثبتی کمک کند که در آینده به آنها کمک کند. همچنین می‌تواند خدمات امانت‌دهی کتابخانه را ساده‌تر کند، از تقلب در امتحانات جلوگیری کند، و همچنین با جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز به محوطه مدرسه، دانش‌آموزان و معلمان را ایمن نگه دارد. از روزگار تخته سیاه و گچ راه زیادی رفته ایم! در عوض، کلاس‌های درس امروز مملو از فناوری‌های جدید هیجان‌انگیز است که آموزش را متحول کرده و آینده را به مکانی عادلانه‌تر برای همه ما تغییر می‌دهد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.