شوره سر و روش های مقابله با آن

شوره سر و روش های مقابله با آن

بدون ديدگاه

شوره چیست؟

لایه خارجی اپیدرم دائما در حال تجدید و جایگزینی است. سلول ها تا زمانی که تک تک می ریزند دیده نمی شوند ولی زمانی که به هم می چسبند، پوسته ها دیده می شوند که آنها را شوره می نامند. علت قطعی آن مشخص نیست ولی چند فرضیه در بروز آن مطرح شده است.

  1. پوست سر بیش از حد خشک باشد: پوسته ریزی دچار مشکل شده و به صورت شوره دیده می شود. یعنی افزایش سرعت ساخته شده در آن دخیل است.
  2. درماتیت سبورئیک: بیماری است که نمای پوسته ریزی دهنده دارد و در نواحی از سر غدد چربی بیشتری دارند، این پوسته ها دیده می شوند. بیشتر از همه جا در فرق سر، ابروها،چین های کناره بینی، دور گوش، سینه دیده می شوند. این پوسته ریزی ها با قرمزی و خارش و التهاب همراهند. (نام این بیماری از لغت سبوره گرفته شده است که به معنی جریان یافتن روغن می باشد) شوره سر، نوع خفیف درماتیت سبورئیک است. از نظر آماری حدود ۳ الی ۵ درصد افراد، به درماتیت سبورئیک مبتلا می شونددر حالی که حدود ۵۰ الی ۸۰ درصد مردم، شوره سر را تجربه می کنند. علت اصلی درماتیت سبورئیک مشخص نیست ولی عواملی را در ایجاد بیماری یا بدتر شدن آن دخیل می دانند، مانند عامل قارچی (پتروسپوروم اوال)
  3. بیماری هایی که با افزایش پدیده پوسته ریزی همراهند: بیماری هایی مانند پسوریازیس، اگزما که ممکن است با شوره سر نیز همراه باشند.
  4. رژیم غذایی: به طور مثال استفاده زیاد از مواد قندی و نشاسته ای باعث اسیدیته و التهاب پوستی می گردد و استفاده از چربی به مقدار زیاد نیز باعث فعال کردن بیش از حد غدد چربی شده، سلامتی را به خطر می اندازد و زمینه بروز شوره را فراهم می کنند.

پیشگیری از شوره سر

جلوگیری از علت، برای مثال چون در محیط خشک اتصالات پروتئینی سلول های شاخی، غیر طبیعی جدا می گردد، پس جلوگیری از خشک ماندن پیشگیری کننده است.در رژیم غذایی خود تا می توانید از گوشت بدون چربی، سبزیجات، سالاد و میوه های تازه استفاده کنید.

شوره خشک = DANDROFF
شوره چرب، قرمزی، التهاب، خارش = سبوره

درمان شوره سر

اگر علت قارچ باشد یا چربی باید آن را از میان برداشت و اگر بیماری است باید آن را درمان کرد و درمان نگهدارنده نیز باید انجام شود. شامپو ها خصوصا شامپو های طبی شایع ترین وسیله کنترل شوره سر می باشند، اکثر این فراورده ها برای کمک به کم کردن تشکیل پوسته و یا از بین بردن پوسته های موجود ساخته شده اند.

این شامپو ها تحت نظر پزشک تجویز شده و مواد فعال آنها عبارتند از: زینک پیریتیون، سلنیوم سولفاید، اسید سالیسیلیک، کتوکونازول، نیزورال و ترکیبات گوگرددار و قطران زغال سنگ است. برای آنکاه شامپو موثر باشد باید ۳ الی ۵ دقیقه قبل از آبکشی روی سر مالیده شوند. البته همراه با شامپوی ضد شوره، شامپوی مناسب با نوع مو نیز برای شستشو تجویز می شود.

توجه داشته باشید به هیچ وجه نباید سر خود را به طور دائمی بخارانید، بایستی این کار را به حداقل برسانید تا وضعیت به حال طبیعی باز گردد، مشکل هنگامی تشدید می شود که خانم ها با ناخن های بلندشان پوست سر خود را با خاراندن زخمی می کنند و همین امر باعث می شود که انگل های موجود در شوره به عمق پوست سر وارد شده و عفونت هایی را به وجود می آورد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.