آموزش عالی با هفت عنصر

آموزش عالی با هفت عنصر

بدون ديدگاه

بیایید نقش کلیدی آموزش در ارتقای صلح، توسعه و رشد را مرور کنیم و عناصر تشکیل دهنده یک آموزش عالی را بررسی کنیم.

آموزش می تواند دنیا را تغییر دهد. با افزایش دسترسی به آموزش با کیفیت، نتایج می تواند برای یک فرد، یک جامعه و جامعه به طور کلی تحول آفرین باشد. ارزش سرمایه گذاری در آموزش غیرقابل انکار است: نابرابری بین زنان و مردان را کاهش می دهد، توسعه اقتصادی را بهبود می بخشد، صلح را ترویج می کند و مردم را از فقر خارج می کند. کاهش فقر و آموزش ارتباط ناگسستنی دارند: هر چه افراد تحصیلکرده تر باشند، شانس بیشتری برای داشتن درآمدهای بالاتر و شکستن چرخه فقر دارند. آمارها نشان می دهد که ۴۲۰ میلیون نفر با تحصیلات متوسطه از فقر خارج می شوند. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد یک سال تحصیلی اضافی می‌تواند درآمد زنان را تا ۲۰ درصد افزایش دهد.

مشارکت جهانی برای آموزش  =  Global Partnership for Education

مراقبت و آموزش در اوایل دوران کودکی  =  Early Childhood Care and Education

در اینجا ۷ عنصر برای یک آموزش عالی آورده شده است

زود شروع کنید

مراقبت و آموزش در اوایل دوران کودکی (ECCE) کودکان را برای یادگیری آماده می‌کند و مهارت‌هایی را برای آنها فراهم می‌کند تا بعداً در زندگی خود رشد کنند. علاوه بر این، این یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه است: ۱ دلار آمریکا که در آموزش اولیه برای محروم‌ترین کودکان سرمایه‌گذاری می‌شود، می‌تواند تا ۱۷ دلار آمریکا بازده داشته باشد. تا به امروز،  ۱۸۰GPE میلیون دلار آمریکا برای حمایت از یادگیری اولیه در بیش از ۳۰ کشور شریک سرمایه‌گذاری کرده است. با شناخت مزایای ECCE، کشورهای شریک ابتکاراتی را با هدف بهبود یادگیری زودهنگام آغاز کرده اند:

کامبوج، با حمایت کمک مالی GPE، دسترسی به آموزش در دوران کودکی را از طریق ساخت پیش دبستانی و آموزش معلمان بهبود بخشید. بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸، ثبت‌نام کودکان ۵ ساله در مناطق منتخب از ۵۶ درصد به ۶۸ درصد افزایش یافت.

نیکاراگوئه با طراحی یک برنامه درسی یکپارچه که سه سطح از آموزش پیش‌دبستانی را پوشش می‌دهد، دسترسی به آموزش اولیه را افزایش داد. برنامه درسی، و با ارائه نزدیک به ۹۰۰۰ پیش دبستانی با کتاب های درسی، لوازم مدرسه و اسباب بازی های آموزشی، با پشتیبانی GPE. این تلاش ها به افزایش تعداد کودکان ثبت نام شده در پیش دبستانی از ۴۰ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۵۰ درصد در سال ۲۰۱۷ کمک کرد.

معلمان را آموزش دهید

همه ما می دانیم که معلمان نقش مهمی در بهبود نتایج یادگیری دارند. اما در یک سوم کل کشورها، کمتر از ۷۵ درصد معلمان طبق استانداردهای ملی آموزش دیده‌اند. برای GPE، حمایت از معلمان و توسعه حرفه ای آنها اولویت بالایی دارد: در سال ۲۰۱۷، ۱۰۰٪ کمک های بلاعوض به کشورهای شریک شامل حمایت از معلمان بود.

  • با حمایت GPE، دولت کنیا ۱۱۷۰۰۰ معلم را آموزش داده و راهنماهای تدریس ریاضی پایه ابتدایی را به آنها ارائه کرده است. علاوه بر این، یک ابزار آنلاین برای ارزیابی معلمان، استانداردهای تدریس را با ردیابی عملکرد کلاس، دانش حرفه‌ای و حضور و غیاب افزایش داده است.
  • GPE به زیمبابوه کمک کرد تا عملکرد معلمان را از طریق ایجاد استانداردهای حرفه‌ای معلمان تقویت کند، که مشخص می‌کند معلمان چه چیزهایی را باید بدانند و قادر به انجام آن باشند. کلاس درس همچنین، GPE به یک پایگاه داده سیستم اطلاعاتی توسعه معلم کمک مالی کرد تا به وزارتخانه کمک کند تا تصویر دقیقی از شکاف های مهارتی در نیروی آموزشی داشته باشد.

آموزش را فراگیر کنید

دسترسی به همه کودکان، به ویژه آسیب‌پذیرترین و به حاشیه‌رفته‌ترین کودکان، اولویت GPE است که از سال ۲۰۱۲، ۴۴۰ میلیون دلار برای حمایت از آموزش فراگیر فراهم کرده است.

  • GPE از دولت زنگبار برای فراگیرتر کردن سیستم آموزشی خود با آموزش صدها معلم در زمینه راهنمایی و مشاوره، تشخیص نیازهای ویژه و توسعه مهارت‌های کلاس درس برای شامل کردن کودکان دارای معلولیت حمایت کرد. GPE همچنین به توزیع عینک و سمعک برای کودکان کم بینا و شنوایی کمک کرد. و بیش از ۲۵۰۰۰۰ مواد آموزشی و آموزشی برای آموزش فراگیر.

هیچ دختری را پشت سر نگذارید

سرمایه گذاری در آموزش و پرورش دختران تأثیر موجی دارد که به نفع خانواده ها، جوامع و کشورهای آنهاست. GPE با شرکای خود کار می کند تا برابری جنسیتی را در قلب سیستم های آموزشی ملی قرار دهد:

  • برای ثبت نام بیشتر دختران در مکتب، دولت افغانستان معلمان زن را استخدام، آموزش داده و در مدارس محلی در برخی از فقیرترین ولسوالی های کشور مستقر کرد. به لطف این تلاش‌ها، نرخ ثبت‌نام دختران در مدارس ابتدایی از ۴۴ درصد در سال ۲۰۰۲ به ۸۴ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت.
  • استان بلوچستان در پاکستان، ثبت‌نام و ماندگاری مدارس را به‌ویژه برای دختران بهبود بخشیده است. بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، نگهداری دانش‌آموزان در مدارس تحت حمایت GPE از ۷۰ درصد به ۸۹ درصد افزایش یافت و تعداد دخترانی که در کلاس‌های ۱ تا ۵ ثبت نام کردند از ۷۵۰۰ به ۳۵۰۰۰ افزایش یافت.

داده های خوبی ارائه دهید

داده های تحصیلی برای دانستن اینکه کدام کودکان در مدرسه نیستند یا نمی آموزند، کلیدی هستند. GPE بیش از هر زمان دیگری به کشورهای شریک کمک می کند تا جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های خود را بهبود بخشند:

  • سودان ظرفیت مدیریت و نظارت خود را از طریق سه سیستم تقویت می کند: پایگاه داده معلمان؛ ارزیابی یادگیری ملی؛ و یک سیستم اطلاعات مدیریت آموزش سریع، که اطلاعات قابل اعتمادی را در مورد آموزش ابتدایی و متوسطه ارائه می دهد. این سیستم ها به سودان کمک می کند تا داده ها را برای برنامه ریزی و مدیریت آموزش جمع آوری و تجزیه و تحلیل کند.

بر یادگیری تمرکز کنید

علیرغم این واقعیت که کودکان بیش از همیشه در مدرسه هستند، بسیاری از آنها هنوز اصول اولیه را نمی آموزند: اتلاف منابع سرمایه گذاری شده در آموزش و پرورش و پتانسیل انسانی. GPE به کشورهای شریک کمک می کند شکاف یادگیری را کاهش دهند.

  • با پشتیبانی GPE، اتیوپی اصلاحات آموزشی را برای بهبود کیفیت آموزش و یادگیری در بیش از ۴۰۰۰۰ مدرسه انجام داد. یک برنامه درسی جدید ایجاد شد و بیش از ۲۰۰۰۰۰ معلم مدارک خود را ارتقا دادند. در نتیجه، ۴۴ درصد از معلمان کلاس های ۱ تا ۴ در سال ۲۰۱۳ آموزش دیدند، در حالی که این رقم در سال ۲۰۰۶ تنها ۳ درصد بود.
  • گویان، با حمایت GPE، یک برنامه یادگیری زودهنگام را راه اندازی کرد که به کودکان در محروم ترین مناطق کشور کمک کرد تا توسعه پیدا کنند. عناصر سازنده یادگیری مادام العمر در سال ۲۰۱۸، تقریباً ۹۰ درصد از کودکان به مهارت های خواندن و ریاضی تسلط داشتند در حالی که این میزان در سال ۲۰۱۶ تنها ۳۷ درصد بود.

تقویت نظام آموزشی

GPE به کشورهای شریک کمک می کند تا سیستم های آموزشی ملی خود را تقویت کنند تا تعداد کودکانی که در مدرسه هستند و در حال یادگیری به طور چشمگیری افزایش یابد. تقویت سیستم در هسته مدل GPE، و این چیزی است که تفاوت طولانی مدت در زندگی میلیون ها کودک در سراسر جهان ایجاد می کند.

  • GPE در دهه گذشته از غنا با کمک هزینه تحصیلی ۹۵٫۴ میلیون دلاری حمایت کرده است تا اطمینان حاصل شود که همه کودکان می توانند به مدرسه بروند و آموزش با کیفیتی دریافت کنند. آخرین کمک مالی از ۷۵ ولسوالی محروم حمایت کرد و به آموزش ضمن خدمت برای معلمان در تمامی مقاطع کمک کرد. همچنین کمک های مالی کوچکی برای مدارس فراهم کرد تا به مدارس اجازه دهد تا برای خرید مواد آموزشی و یادگیری ضروری یا تعمیرات، انعطاف پذیرتر باشند. در نتیجه، حضور دانش آموزان و معلمان در مدرسه به طور قابل توجهی بهبود یافته است، نرخ ثبت نام افزایش یافته و نرخ انتقال از ابتدایی به دبیرستان در حال افزایش است.

از سال ۲۰۰۲، GPE به ۷۷ میلیون کودک دیگر کمک کرده است که به مدرسه بروند. البته هنوز کارهای بیشتری باید انجام شود. در روز جهانی آموزش، ما متعهد به ادامه تلاش‌های خود برای کمک به کشورهای شریک هستیم تا اطمینان حاصل کنند که هیچ کودکی پشت سر نمی‌گذارد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.